Światła Dużego Miasta

Film dokumentalny o ludziach spoza Warszawy w Warszawie

O Filmie


Może się wydawać, że nie ma tu o czym gadać: ten czy tamta przeprowadzili się do Warszawy. Tyle. Ale drogi i okoliczności, jakie sprowadzają ludzi do tego Miasta-Państwa to nie opowieść o przeprowadzkach. To historie nieoczekiwanych podobieństw, nowych początków, ale i różnic nie do pogodzenia. To napięcia sięgające często daleko poza granice Warszawy i zmieniające nie tylko przyjezdnych, ale także oddalone od nich rodziny. To, wreszcie, także próba stworzenia przeciwwagi dla dalekich od prawdy uproszczeń o tzw. słoikach.

Prace nad filmem rozpoczęły się w maju 2018 i potrwają do zimy 2018/2019. Zapytania o możliwość współpracy prosimy kierować na kontakt@swiatladuzegomiasta.pl

Realizatorzy


Julia Groszek

reżyserka

Warszawianka, obywatelka świata. Jestem reżyserką filmów dokumentalnych, absolwentką Szkoły Wajdy. Zadebiutowałam półgodzinnym dokumentem “Pałac Dożów”, poświęconym eksploracji zamkniętej, męskiej społeczności pracowników kolei w Rumunii mieszkających na stałe w pociągu. Mój godzinny film „Arabski sekret”, nagradzany w kraju i za granicą m.in. na Festiwalu Mediów w Łodzi, Grand Prix na HumanDoc FF czy Jury Prize na Ismailia Film Festival w Egipcie, będzie pokazywany już niebawem w TVP2. Doświadczenie zdobywałam także jako asystentka reżysera m.in. przy filmie „Rewers” Borysa Lankosza oraz „Ostatniej rodzinie” Jana P. Matuszyńskiego.

Nasz film to dla mnie nie tylko opowieść o ludziach spoza Warszawy, ale i o mnie samej, dla której to Miasto od zawsze było nieodłączną częścią życia i (prawdopodobnie nie w pełni uświadomionym) źródłem moich przekonań oraz osobowości.

Tomasz Grzegorek

autor pomysłu, producent

Ukończyłem Wydział Organizacji Sztuki Filmowej w łódzkiej „filmówce”. Jestem producentem i kierownikiem produkcji. Produkowałem wydarzenia kulturalne: spektakle i festiwale. Od 2016 roku działam także w obszarze filmów komercyjnych i reklamowych. Jestem człowiekiem do spraw niemożliwych. Na Facebooku pod #producenci dzielę się z fanami kina nieznanymi historiami z planów największych produkcji i historiami kluczowych producentów filmowych.

Pomysł na temat dokumentu „Światła wielkiego miasta” zrodził mi się na fali fascynacji reportażami Marty Szarejko zebranymi w książce „Zaduch”. Postanowiłem poszukać ludzi, którzy tak jak ja przyjechali do Warszawy i zapytać ich jak czują się w tym mieście. Sam urodziłem i wychowałem się w Kaliszu. W Warszawie żyję od 10 lat. Mieszkałem na Ursynowie i Kabatach, obecnie mieszkam na Pradze, którą jestem absolutnie zachwycony. Ten film będzie w pewnym sensie więc także opowieścią o mnie.

Magdalena Czmuda

producentka

Od ponad 12 lat związana jestem z branżą reklamy i produkcji filmowej. Debiutowałam w angielskim oddziale Ogilvy Action, międzynarodowej sieci agencyjnej należącej do Ogilvy Group. Realizowałam również projekty dla Endemol Shine Polska, lidera w dziedzinie programów telewizyjnych i rozrywkowych, gdzie byłam odpowiedzialna za kategorie product placement. Od 2010 głównym obszarem mojej działalności jest produkcja reklamowa – działam pod marką Sputnik Studio, którego jestem pomysłodawczynią i właścicielką.

Światła Dużego Miasta to dla mnie uniwersum wielkich aglomeracji, które siłą magnesu i pól przeciwstawnych działają na tkankę ludzką. Uderzające podobieństwa, które dowodzą, że nic nie ginie, że każda żywa forma trwa i nieustannie powraca tam, gdzie jest choćby cień czyjejś myśli, do której można się przykleić, odrobina tęsknoty, która usprawiedliwia nasze ulotne bycie właśnie tu, właśnie teraz.

Sputnik Studio

producent wykonawczy

Kontakt


kontakt@swiatladuzegomiasta.pl Tomasz Grzegorek: +48 502 463 003